/diagnostika-ischiasu.php

Diagnostika ischiasu

Stav, který označujeme jako ischias, se může během několika týdnů sám přirozeně upravit. Pokud však problémy přetrvávají déle než 6 týdnů, nepomáhají běžně dostupné prostředky konzervativní léčby jako klidový režim, lehké protahování a cvičení, léky a masti proti bolesti a bolest se zhoršuje, je potřeba navštívit lékaře.

Při diagnostikování ischiasu váš lékař odebere nejprve anamnézu vašeho zdravotního stavu. Zeptá se vás na příčiny a projevy bolesti, kterou pociťujete, bude ho zajímat, kde cítíte bolest, jaká je její intenzita, bude potřebovat znát informace například i o nedávných zraněních či onemocněních, která jste případně prodělali.

Dalším krokem při diagnostice je fyzikální vyšetření, které zahrnuje určité specifické manévry jako například Lasseque test, ale i další provokační testy, testování svalové síly a reflexů. Lékař vás také může požádat, abyste provedli různé pohybové úkony, protahovací a pohybová cvičení, na jejichž základě zjistí, které činnosti vám způsobují větší bolest a v jaké intenzitě.

diagnostika ischiasu
  • Až na základě anamnézy a klinického vyšetření může lékař případně ordinovat doplňující pomocná vyšetření.

Nervové testy/elektromyogram umožní vašemu lékaři prozkoumat, jak jednotlivé nervové kořeny a periferní nervy vedou nervové impulsy. Určitou limitací je, že značná část „zdravé“ populace má nějaké abnormality na EMG a na druhé straně EMG může být zcela normální u akutního kořenového dráždění – EMG nezobrazuje bolest, ale poruchu vedení.

Zobrazovací testy lékaři umožní podívat se na vaši páteř, a tak diagnostikovat příčinu ischiasu. Nejběžnější zobrazovací metody, které jsou určeny pro diagnostiku ischiasu a nalezení jeho příčiny jsou magnetická rezonance, případně RTG a CT (počítačová tomografie). MRI využívá k zobrazení měkkých tkání stacionární a radiofrekvenční magnetické pole, CT vyšetření pak k témuž využívá rentgenové záření. Obě modality mají své výhody a nevýhody, indikaci určí lékař.

Rizikové faktory

Obecně bolesti zad a ischias souvisí s degenerativními změnami především bederní páteře a okolních struktur. Proto riziko ischiasu zvyšují faktory, které se podílejí na vzniku a progresi těchto degenerativních změn.

  • vyšší věk
  • nedostatek pestré pohybové aktivity a související nadváha
  • jednostranné zatížení (intenzivní jednostranný sport, sedavé, nebo naopak fyzicky výrazně náročné zaměstnání)
  • genetická predispozice, kouření, nevhodná strava

Kdy je třeba navštívit lékaře?

Vyhledejte vždy lékaře, pokud:

  • Vysoká intenzita vaší bolesti to vyžaduje.
  • Pociťujete necitlivost nebo svalovou slabost v noze.
  • Příčinou bolesti byl úraz.
  • Pozorujete úbytek hmotnosti, máte horečku nebo třesavku.
  • Máte v anamnéze nádorové onemocnění.
  • Máte potíže s ovládáním střev nebo močového měchýře.
  • Trpíte sexuální dysfunkcí.

Léčba ischias v EuroPainClinics – jak vám můžeme pomoci

Léčba ischiasu v EuroPainClinics začíná precizní diagnostikou bolesti zad při vstupním vyšetření zahrnující podrobnou anamnézu všech příznaků. Lékař dále provádí sérii svalových testů – může vás např. požádat, abyste si zkusili dřepnout, prošli se po patách nebo na špičkách či zvedli nohu bez ohnutí v koleni. Tyto svalové testy pomohou určit, zda je podrážděn sedací nerv a zda je ischias správnou diagnózou.

V případě potřeby vás lékař může také požádat o doplnění vyšetření pomocí zobrazovacích metod, zejména MRI (magnetická rezonance), aby získal více informací o místě a příčině podrážděného sedacího nervu a bolesti zad. Precizní určení příčiny ischiasu může výrazně pomoci průběhu léčby.

Diagnostické výkony:

Miniinvazivní a endoskopické výkony:

Proč zvolit miniinvazivní a endoskopickou léčbu zad?


Praha

Starochodovská 1750/91, Praha 11 (rohová budova)

+420 702 297 397

otevírací hodiny

Brno

Viniční 4049/235, Brno

+420 792 336 946

otevírací hodiny

Ostrava

Zdeňka Chalabaly 3041/2, Ostrava

+420 725 932 702

otevírací hodiny

Hradec Králové

Jana Černého 48, Hradec Králové

+420 725 740 277

otevírací hodiny