/lecba-ischiasu.php

Lečba ischiasu

Dbejte na to, abyste nezanedbali léčbu ischiasu již v počátečním stadiu. Klidový režim v akutní fázi je v pořádku, dlouhodobé vyhýbání se aktivitám či ležení v posteli však může rapidně zhoršit váš stav. Nejlépe uděláte tehdy, když do svého každodenního programu zahrnete jednoduchá preventivní cvičení, která vás budou chránit před potížemi spojenými s ischiasem. Léčba ischias zahrnuje konzervativní terapii, miniinvazivní zákroky i chirurgické metody.

TYPY LÉČBY PŘI ISCHIAS:

Chladná terapie

  • Můžete zkusit ledové obklady, nebo použít například balíček mražené zeleniny. Obklad zabalte do ručníku a přiložte na postižené místo alespoň na 20 minut. Opakujte vícekrát denně. Pomůže to snížit otok a zmírnit bolest během prvních dnů bolesti.

Horká terapie

  • Můžete také vyzkoušet horké zábaly, nebo si pořídit vyhřívací podložku. Během prvních dnů se ke snížení otoku doporučuje používat led. Po dvou nebo třech dnech přejděte na teplé obklady. Pokud bolest nadále přetrvává, zkuste střídat ledovou a teplou terapii.

Strečink

  • Pomoci vám může i jemné natažení křížů. Chcete-li se naučit, jak se správně natáhnout, získejte individuální doporučení kvalifikovaného fyzioterapeuta.

Volně prodejné léky

  • Volně prodejné léky jako například aspirin a ibuprofen mohou také pomoci při bolestech, otocích a zánětech. Dávejte si pozor při nadměrném používání volně prodejných přípravků, neboť mohou mít nežádoucí účinky při delším užívání, jako je krvácení do žaludku a vředy, vzik krevních sraženin, případně poruchy funkce ledvin.

Léky na předpis

  • Lékař vám může předepsat svalová relaxancia, léky na zmírnění bolesti nebo další léky (například kortikoidy).

Pravidelné cvičení

  • Po počátečním akutním období, kdy je doporučován klidový režim, následuje čas začít pravidelně se hýbat a cvičit. Iniciálně je vhodné začít pod vedením fyzioterapeuta, či rehabilitačního lékaře. Cvičení může snížit riziko budoucích problémů se zády.

Intervenční léčba (injekce do místa předpokládané bolesti)

  • Intervenční léčba bolesti se zaměřuje na odhalení zdroje bolesti (generátoru) a jeho ovlivnění aplikací léků (místní anestetika, kortikoidy) aplikací elektrického proudu, mrazu atd.

Epidurální steroidní léčba

  • U většiny terapeutických injekcí se výsledky u jednotlivých pacientů značně liší. Někteří lidé mohou zaznamenat okamžitou a trvalou úlevu od bolesti, někteří mohou mít úlevu od bolesti pouze několik týdnů nebo měsíců a někteří nemusí pociťovat žádnou úlevu od bolesti.

Operační léčba

  • Chirurgický výkon může být potřebný při závažných obtížích, jako silné bolesti, nutný je v situacích, kdy nemáte kontrolu nad střevem a močovým měchýřem, nebo pokud se u vás vyvinula slabost svalů dolních končetin. Operační léčba je vždy poslední možností pro lidi se zhoršující bolestí nebo bolestí, která nereaguje na žádnou dosavadní léčbu.

Léčba ischiasu během těhotenství

  • Efektivní léčba bolesti sedacího nervu během těhotenství zahrnuje masáž, chiropraktickou péči a fyzikální terapii. Samoléčba bolesti sedacího nervu zahrnuje cvičení, která pomáhají natáhnout svaly nohou, hýždí a kyčle, aby se snížil tlak na ischiatický nerv. Některým lidem pomáhají také cvičení bez zátěže, jako je plavání, protože voda pomáhá udržet váhu vašeho dítěte. Strečink může zmírnit bolest snížením svalového napětí a zvýšením pohybu v bocích, dolní části zad a nohou. Bolest se může zhoršit, pokud sedíte nebo stojíte delší dobu. Pozorujte své tělo a snažte se zastavit činnosti, které zhoršují bolest. Než začnete cvičit, poraďte se se svým lékařem. Máte-li závratě, bolesti hlavy nebo krvácení, přestaňte cvičit a vyhledejte lékařskou pomoc.

Léčba ischias v EuroPainClinics – jak vám můžeme pomoci

Léčba ischiasu v EuroPainClinics začíná precizní diagnostikou bolesti zad při vstupním vyšetření zahrnující podrobnou anamnézu všech příznaků. Lékař dále provádí sérii svalových testů – může vás např. požádat, abyste si zkusili dřepnout, prošli se po patách nebo na špičkách či zvedli nohu bez ohnutí v koleni. Tyto svalové testy pomohou určit, zda je podrážděn sedací nerv a zda je ischias správnou diagnózou.

V případě potřeby vás lékař může také požádat o doplnění vyšetření pomocí zobrazovacích metod, zejména MRI (magnetická rezonance), aby získal více informací o místě a příčině podrážděného sedacího nervu a bolesti zad. Precizní určení příčiny ischiasu může výrazně pomoci průběhu léčby.

Diagnostické výkony:

Miniinvazivní a endoskopické výkony:

Proč zvolit miniinvazivní a endoskopickou léčbu zad?


Praha

Starochodovská 1750/91, Praha 11 (rohová budova)

+420 702 297 397

otevírací hodiny

Brno

Viniční 4049/235, Brno

+420 792 336 946

otevírací hodiny

Ostrava

Zdeňka Chalabaly 3041/2, Ostrava

+420 725 932 702

otevírací hodiny

Hradec Králové

Jana Černého 48, Hradec Králové

+420 725 740 277

otevírací hodiny